منوی اصلی
 
 دانشگاه تبریز

تاسیس: 1326
نوع: سراسری (دولتی)

دانشگاه تبریز که امروزه به عنوان دومین موسسهٔ آموزشی (از لحاظ سابقه) و دهمین (از لحاظ رتبه بندی علمی) در بین دانشگاه های پیشرو ایران شناخته می شود، از بدو تأسیس خود همیشه نقش محوری را در وقایع علمی، اجتماعی و فرهنگی کشور بازی کردهاست.
دانشگاه تبریز همچنین به عنوان بزرگترین موسسهٔ آکادمیک در شمال غرب ایران و با پیشینهٔ آموزشی، تحقیقاتی ۶۰ ساله شناخته می شود و در دوران پس از انقلاب با خط مشی بالا بردن همکاری و ایجاد رابطه با دانشگاه های شناخته شده و معتبر دنیا، برای دست یافتن به پیشرفت قابل قبول و باقی ماندن در عرصهٔ فناوری صنعتی تلاش کردهاست. خوشبختانه این هدف در اکثر زمینه ها حاصل شده و دانشگاه تبریز افتخار دارد که همکاری بلند مدت با تعداد زیادی از دانشگاه های معتبر جهان را دارد.

تاریخچه
ایدهٔ اولیهٔ تأسیس دانشگاه تبریز، یک سال پس از خاتمهٔ جنگ جهانی دوم به وجود آمد و در خرداد ماه ۱۳۲۶ بر اثر تحولات سیاسی منطقه، دانشگاهی به نام "آذربایجان یونیورسیتی" دانشگاه آذربایجان تاسیس شد. دیری نپائید که موسسهٔ تأسیس شدهٔ جدید، منحل شد و تمام فعالیتهای آموزشی آن به علت برخی فعالیتهای سیاسی پشت پرده در منطقه و پیامدهای ناشی از آن، به مدت چند ماه به حالت تعلیق درآمد. در دیماه همان سال، از سوی دانشگاه تهران ، دو تن از اساتید، به نامهای دکتر مصطفی حبیبی و دکتر خان بابا بیاتی ، ماموریت یافتند تا جهت راه اندازی دانشگاه در تبریز اقدام نمایند.
سرانجام این دانشگاه با پذیرش ۱۶۰ دانشجو در دو دانشکده پزشکی و ادبیات ، تحت ریاست دکتر بیاتی ، رسماً فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود . مراسم باشکوه گشایش دانشگاه که به عنوان یک واقعهٔ منحصر به فرد و بزرگ در تاریخ معاصر تبریز قلمداد می شود، به طور زنده از رادیوی محلی پخش شد و مردان و زنان با فرهنگ آذربایجان به آرزوی قلبی خود دست یافتند.
با گذشت زمان دانشكده ها، آزمايشگاه ها، كارگاه ها و آموزشكده های آن به تدریج تأسيس شدند. پس از گذشت چند سال، این دانشگاه به دو دانشگاه تبریز و علوم پزشكی تبریز تقسيم شد.
لازم به ذکر است که طی فعالیتهای طولانی آموزشی و فرهنگی دانشگاه تبریز تعداد زیادی از دانشجویان با استعداد را پرورش داده است که امروزه به عنوان کارشناسان، معلمان، استادان دانشگاه، دانشمندان و مدیران موفق، نه تنها در کشور ما، بلکه در بسیاری از مراکز تحقیقاتی و آموزشی سراسر دنیا مشغول به کارند.
باید گفت که تعداد دانشجویان کوشا و با استعداد که موفقیتهای زیادی در زمینه های علمی و مدیریتی، در مشاغل خارج از ایران کسب کرده اند قابل توجه است.

محوطه داخلی دانشگاه تبریز
محوطهٔ جذاب و استثنایی این دانشگاه در منطقه ای یکپارچه سطحی معادل ۵۸۵ هکتار را در بر گرفته است. دانشگاه تبریز در انتهای شرقی شهر تبریز با چشم انداز زیبای کوهها در شمال قرار دارد و از یک منطقهٔ سرسبز در جنوب، جنوب غربی و جنوب شرقی خود برخوردار است که فضای مورد نیاز برای توسعه های آتی را فراهم می کنند. مساحت تخصیص داده شده برای ساختمانها و فضاهای آموزشی در حدود ۳۲۳۸۹۵ متر مربع است.

دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:
o دانشکدهٔ شیمی دانشگاه تبریز
o دانشکده های فنی
o دانشکده مهندسی مکانیک
o دانشکده مهندسی عمران
o دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر
o دانشکده فنی و مهندسی بناب
o دانشکده فناوریهای نوین
- دانشکدهٔ علوم (فیزیک)
- دانشکده شیمی
- دانشکده کشاورزی
- دانشکده علوم ریاضی
- دانشکده علوم انسانی و اجتماعی
- دانشکدهادبیات و زبانهای خارجی
- دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی
- دانشکده دامپزشکی
- دانشکده داروسازی
- دانشکده پیراپزشکی
 
رشته های در حال تدریس:
- تحصیلات تکمیلی
 - رشته های کارشناسی
o برنامه ریزی شهری
o جغرافیای طبیعی - اقلیم شناسی
o حقوق قضایی
o پژوهشگری علوم اجتماعی
o تعاون و رفاه اجتماعی
o تاریخ
o جغرافیای طبیعی
o مهندسی مواد - سرامیک
o مهندسی مواد - متالورژی صنعتی
o مهندسی مکانیک - طراحی جامدات
o مهندسی مکانیک - حرارت و سیالات
o مهندسی مکانیک - ساخت و تولید
o مهندسی صنایع - تکنولوژی صنعتی
o مهندسی صنایع - تولید صنعتی
o مهندسی صنایع - برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها
o مهندسی برق - الکترونیک
o مهندسی برق - قدرت
o مهندسی برق - کنترل
o مهندسی برق - مخابرات
o مهندسی عمران - عمران
o مهندسی عمران - سازه
o مهندسی عمران - آب
o مهندسی عمران - خاک
o مهندسی عمران - راه
o مهندسی عمران - نقشه برداری
o مهندسی شیمی - پتروشیمی
o ریاضی محض
o ریاضی کاربردی
o فیزیک هسته ای
o فیزیک نظری و اخترفیزیک
o فیزیک جامد و الکترونیک
o فیزیک اتمی و مولکولی
o آمار
o علوم اقتصادی - اقتصاد بازرگانی
o علوم اقتصادی - اقتصاد نظری
o مهندسی کشاورزی - آب
o مهندسی کشاورزی - مکانیک ماشین های کشاورزی
o مهندسی کشاورزی - اقتصاد کشاورزی
o علوم کامپیوتر
o کتابداری
o زمین شناسی
o زیست شناسی
o مهندسی فناوری اطلاعات
- کاردانی
o کاردانی معماری